Hässleholms kommun

Bygga bo och miljö

Ny serie: Energi- och klimatrådgivaren svarar på dina frågor

Från och med nu kan du följa vår energi- och klimatrådgivare här på kommunens webbplats. I en serie korta artiklar svarar hon på vanliga frågor om hur du kan spara energi, minska dina kostnader och samtidigt göra en insats för klimatet.

Energi- och klimatrådgivare Caroline Wendel vid ett bord med informationsbroschyrer.

Hässleholms energi- och klimatrådgivare Caroline Wendel svarar på dina frågor i vår nya serie. Vill du veta mer om elnätstarifferna kan du anmäla dig till föreläsningen den 8 oktober.

Om Caroline

Först vill vi gärna presentera Caroline Wendel, Hässleholms kommuns energi- och klimatrådgivare. Caroline brinner för att hjälpa människor att hitta smarta, enkla lösningar i vardagen – allt från att välja rätt värmepump till att förstå hur solceller fungerar.

- Det bästa med den kommunala energirådgivningen är att vi inte säljer något. Vi berättar både för- och nackdelar med olika alternativ, vilket ofta uppskattas då det är svårt att hitta oberoende personer att diskutera med, säger Caroline.

Varje månad kommer Caroline att dela med sig av tips och svara på frågor som många undrar över. Håll utkik – nästa gång kan det handla om allt från laddning av elbil till hur du får ner elförbrukningen i hemmet.

Ändring av elnätstariffer

Den 8 oktober kl. 12 och 18.30 är Caroline med och håller en föreläsning om ändringen av elnätstariffer. Därför börjar vi med ett par frågor om just detta.

Varför ska man ändra prismodellen för elnätstariffer?
– Målet med den nya prismodellen är att elnätet ska användas mer effektivt. Förändringen gäller fakturan från din elnätsägare – vilket skiljer sig från elhandelsföretaget, som du själv kan välja. Den nya modellen kommer bland annat att inkludera en effektavgift. Alla elnätsföretag ska införa modellen senast den 1 januari 2027, men vissa har redan gjort det, förklarar Caroline.

– Anledningen till förändringen är att det är trångt i elnätet, vilket kan hindra bland annat företag och kommuner från att växa. För att lösa detta kombineras utbyggnad av näten med en ny prismodell som uppmuntrar användarna att sprida ut sin elanvändning till tider när efterfrågan på el är lägre, tillägger hon.

Hur kommer det påverka mig?
– Den nya prismodellen ger dig större möjlighet att påverka dina kostnader. Genom att sprida ut eller flytta elanvändningen till tider med lägre efterfrågan kan kostnaden minska, säger Caroline.

– Tanken är att få en jämnare elanvändning över dygnet – lite som att ”plana ut kurvan” under pandemin. Nätägarna bestämmer detaljerna i tarifferna utifrån sina nät, vilket innebär att det kan skilja mellan olika nätbolag, förklarar hon.

Mer information och föreläsning

Se gärna Carolines föreläsning den 8 oktober, som ges digitalt och är gratis att delta i. Mer information och anmälan hittar du här:

www.hassleholm.se/energi Länk till annan webbplats.

Har du en fråga?

Hör gärna av dig!

E-post: caroline.wendel@hassleholm.se

Telefon: 0451-26 83 29

Hjälpte informationen på denna sidan dig?

Hjälpte informationen på den här sidan dig?
Dina svar och synpunkter hanteras anonymt.

Uppdaterad: